Mix mastering, miks mastering, mastering studio w VAL!

Końcowy etap produkcji muzycznej czyli mastering studio

Wielu muzyków bardzo często zapomina, że końcowy etap produkcji muzycznej także okazuje się mieć szczególne znaczenie. To właśnie podczas niego ustalane jest końcowe brzmienie utworu. Zdaniem ekspertów jednak to nie miks mastering ma decydujące znaczenie w uzyskaniu utworu najwyższej jakości. Niestety bardzo często zapomina się, że to prawidłowo wykonany miks może mieć najważniejsze znaczenie w ustalaniu końcowego, prawidłowego brzmienia utworu. Z tego powodu głównie eksperci stale przypominają, jak ważne jest prawidłowe wykonanie miksu. Podczas niego powinniśmy włożyć najwięcej pracy, gdyż to jego brzmienie głównie zależy od jakości końcowego brzmienia całego nagranego utworu. Nie warto zatem odpuszczać. Nie możemy liczyć na to, że powstałe defekty na etapie miksu zatuszujemy podczas masteringu. Wręcz przeciwnie.

mix mastering

Bardzo często źle wykonany miks może zepsuć końcowy efekt naszego utworu.

Starajmy się zatem, aby nasz utwór już na tym etapie brzmiał możliwie jak najlepiej. Jak już wiemy ostatnim etapem nagrywania utworu jest mix mastering. Najczęściej możemy podzielić go na kilka ważnych etapów. Pierwszym z nich jest kompresja. W dużej mierze polega ona uzyskiwaniu spójnego brzmienia całego utworu. Kolejnym etapem masteringu jest korekcja, która służy poprawie tego brzmienia oraz jego wyrównania. Ostatnim etapem jest jest limiting, którego celem jest ustalenie prawidłowej głośności utworu oraz dostosowanie go do wszelkich panujących norm na rynku. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że końcowe etapy nagrywania utworu okazują się mieć szczególne znaczenie. Najważniejszy jednak z całą pewnością jest prawidłowo wykonany miks. W przeciwnym wypadku uzyskanie świetnej jakości brzmienia jest raczej niemożliwe. Z najnowszych badań wynika także, że prawidłowo wykonany mix w dużej mierze zależy od jakości sprzętu na którym jest on wykonywany. W celu zatem dopracowywania końcowych etapów naszego utworu warto korzystać z wysokiej klasy sprzętów, które udostępniają nam niektóre firmy w swoim mastering studio.

mastering studio

Wbrew pozorom wybór okazuje się być bardzo duży. Co ważniejsze, warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz częściej też ceny za prace w takim studio nagrań są coraz bardziej przystępne, nawet dla początkujących muzyków na rynku. Z całą pewnością więc, warto dokładać wszelkich starań, aby końcowe etapy nagrywania naszych utworów były jak najstaranniej wykonywane. Pomocne w tym celu okazują się być najwyższej klasy sprzęty udostępniane przez wiele firm. Korzystajmy zatem z tych możliwości. Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości fakt, że wszelkie zaniedbania na etapie miksu uniemożliwiają nam nagranie utworu na możliwie najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że to właśnie na tym etapie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się z utworu wszelkich zakłóceń oraz szumów. Ważne jest również wyrównywanie brzmienia oraz głośności naszego utworu. Zdaniem ekspertów prawidłowo wykonany miks średnio zajmuje muzykom nawet kilka godzin. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzięki niemu wykonywanie masteringu w większości przypadkach wydaje się być niepotrzebne. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby już na tym etapie uzyskać możliwie jak najlepszy efekt brzmienia naszego utworu. Pozbądźmy się wszelkich nieprawidłowych brzmień oraz szumów. Pamiętajmy, że na etapie miksu ma to szczególne znaczenie. Należy bowiem być świadomym, że jeśli nie wyrównamy odpowiednio brzmienia naszego utworu podczas miksu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w końcowym etapie masteringu efekt będzie tak samo słaby. Pamiętajmy zatem, jak ważny jest każdy etap powstawania naszego utworu od samej kompozycji do końcowego etapu masteringu. W końcowych etapach jednak mamy ogromne szanse, aby poprawić jakość brzmienia naszego utworu poprzez wyrównywanie niektórych dźwięków oraz pozbywanie się niepożądanych szumów. Korzystajmy zatem z tych możliwości i dołóżmy wszelkich starań, aby brzmienie naszego utworu było możliwie jak najlepsze. Postarajmy się o to już na tak ważnym etapie miksu. Sam dobrze wykonany mastering nie pomoże nam w uzyskaniu najlepszych efektów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *